Engineering Center, Room 301
115 Library Drive
Rochester, MI 48309-4479
(map)
Dean's Office: (248) 370-2217
Academic Advising: (248) 370-2201
SECSDean@oakland.edu

SECS Committee Assignments

2016-2017 SECS Committee Assignments

Committee on Appointment and Promotion

School-level election: Two from ECE, ME, CSE, and one from ISE
Terms: Three year staggered.
Eligibility: Everyone (Department Chairs not eligible)

Debnath (CSE) - 8/19

Fu (CSE) - 8/18

Barber (ME) - 8/19

Yang (ME) - 8/17 (Replacement for Mourelatos)

Rawashdeh (ECE) - 8/18

Das (ECE) - 8/19

Sengupta (ISE) - 8/17

Chamra - ex-officio

 

Undergraduate Committee on Academic Standing

Department-level Election: One from each department
School-level Election: One at large
Terms: Two year staggered.
Eligibility for at large: Everyone  

Hanna (ECE) - 8/17

Ming (CSE) - 8/18

Chang (ME) - 8/17

Oakley (ISE) - 8/17

Sethi (at large) - 8/18
Zou - ex-officio

 

Undergraduate Curriculum Committee

Departmental Appointment: One from each department
School-level Election: One at large
Terms: Two year staggered.
Eligibility for at large: Everyone  

Debnath (CSE) - 8/17

Qu, H. (ECE) - 8/17

Conrad (ISE) – 8/17

Schall (ME) - 8/17

Dinsmor (at-large) - 8/18

Latcha (Assessment Coordinator) ex-officio

Zou - ex-officio

 

Graduate Committee

Department-level Election: One from each department, usually chair of department committee
School-level Election: One at large
Terms: Two year staggered.
Eligibility for at large: Everyone 

Siadat (CSE) - 8/17

Golovashchenko (ME) - 8/17

Das (ECE) - 8/17

Pandey (ISE) - 8/17

J. Li (at-large) - 8/18

Polis (at-large) - replacement for J. Li for fall 2016
Zou -ex-officio

 

Executive Committee

Department-level Election: One from each department 
School-level Election: One at large (untenured)
Terms: Two year staggered.
Eligibility for at large: Everyone 

Polis (ISE) - 8/18

Sethi (CSE) - 8/18

Zhao (ME) - 8/18

Llamocca (ECE) - 8/18

Fredricks (non-tenured, at-large) - 8/18

Chamra - (ex officio)

 

University Senate

School-level election: One from each department
Only full-time non-visiting faculty.  Election for SECS senators, with every eligible faculty member voting for every position
Terms: Two year staggered.
Eligibility: Everyone

Aloi (ECE) – 8/17

Debnath (CSE) - 8/17

Guessous (ME) - 8/17

Latcha (ME) - 8/17
Polis (ISE) - 8/17
Chamra- ex officio

 

Graduate Council

Vice Provost of Graduate Study from Associate Dean
Two representatives - One from each degree program recommended by SECS Associate Dean (M.S. and Ph.D.)
Terms: Two year staggered.
Eligibility: Everyone

Mourelatos (ME) - 8/18

Siadat (CSE) – 8/18

 

Departmental Graduate Affairs Committees

Department-level Appointments/Elections/Selections/Volunteers
Terms: Yearly
Eligibility: Everyone within the department  

CSEGAC – Siadat (chair), Frederiks, Lin, Patel, Singh, Yan, Lu (ex-off.)- 8/17
ECEGAC –Das (chair), Cheok, Ganesan, Llamocca, Mirza, Rusek, Rawashdeh (ex-off.) - 8/17
ISEGAC – Pandey(chair), Polis, Conrad, Oakley, Sengupta, Wagner, Van Til (ex-off) - 8/17
MEGAC – Golovashchenko (Chair), Barber, Mourelatos, Nassar, L. Yang, Wang, Sangeorzan (ex-off.) - 8/17

 

Departmental Undergraduate Affairs Committees

Department-level Appointments/Elections/Selections/Volunteers
Terms: Yearly
Eligibility: Everyone within the department

CSEUAC – Debnath (chair), Dinsmoor, Mahmood, Patel, G. Qu, Yan, Lu (ex-off.) - 8/17
ECEUAC – H. Qu, (Chair), Abdel-Aty-Zohdy, Alawneh, Dean, E. Gu, Rawashdeh (ex-off.) - 8/17

ISEUAC - Conrad (chair), Sengupta, Oakley, Pandey, Polis, Wagner, Van Til (ex-off.) - 8/17
MEUAC – Schall (chair), Guessous, Chang, R. Gu, Zhao, Sangeorzan (ex-off.)- 8/17

 

University Senate Committees


Steering Committee Appointments  
Eligibility: Everyone

Academic Computing Committee – R. Gu 8/18, Lu 8/17 (Ex-officio and voting)

Academic Conduct Committee – Latcha 8/18

Academic Standing and Honors Committee - Abdel-Aty-Zohdy 8/18

Assessment Committee Ko - 8/18

Athletics Committee

Budget Review Committee - Debnath 8/19 (chair)

Campus Development and Environment Committee

General Education Curriculum Committee - Guessous - 8/19, Golovashchenko – 8/18

Honorary Degree Committee - Ganesan 8/17

Library Committee – Wang 8/18
      Planning Review Committee

Research Committee  

Student Academic Support Committee – Dinsmoor (chair) – 8/18

Teaching and Learning Committee

University Committee on Undergraduate Instruction (UCUI) - Hanna 8/17

Steering Committee

Elected by Senate

Terms:  Two year staggered

Eligibility:  Everyone

AAUP

AAUP elects positions

Term:  Three year staggered

Eligibility:  Everyone

Executive Committee of AAUP

Michael Polis – 8/17

Latcha – 8/18


Faculty Rehire and Promotion Committee (FRPC)  
Guessous – 8/19

Executive Committee of AAUP

Faculty Rehire and Promotion Committee (FRPC) - Guessous – 8/19

  

Other Committees

Honors College Council - Abdel-Aty-Zohdy
Goldwater Fellowship - G. Qu
Oakland University Outstanding Professional Academic Advising Award Selection Committee 
University Retention Committee - Kobus
Undergraduate Distinguished Achievement Award - Abdel-Aty-Zohdy (chair)
Provost Student Research Award Committee – Guessous (chair)  4/17
Bachelors of Integrative Study (BIS) Faculty Council – Wang